sobota, 3 maja 2014

Ponad 50% sklepów wciąż ma klauzule niedozwolone

Mimo że klauzule niedozwolone są już od kilku lat tematem regularnie poruszanym przez branżowe media, to wciąż istnieje ogromny problem z ich obecnością w umowach i regulaminach sklepów internetowych.

Co kilka miesięcy serwisy dotyczące e-commerce przypominają o konieczności wyczyszczenia regulaminów z klauzul które naruszają zbiorowe interesy konsumentów i mogą być uznane za abuzywne. Co jakiś czas wypływa znowu kolejna mała afera dotycząca działań kolejnych stowarzyszeń prokonsumenckich – pozywających kolejne firmy i sklepy internetowe.

Mimo tego według ostatnich raportów nadal ponad 54% regulaminów sklepów zawiera jakieś niedozwolone klauzule. Podobna sytuacja jest zresztą w przypadku ustawy o ochronie danych osobowych, która nakłada na przedsiębiorców obowiązki związane z przetwarzaniem danych osobowych klientów – tu również zaledwie ok. 30% sklepów prawidłowo dopełnia prawnych obowiązków wynikających z ustawy z tym zakresie.

Co siódmy sklep daje sobie przez swój regulamin prawo do tego, by opis produktu na stronie internetowej różnił się od faktycznej charakterystyki tego produktu. To oczywiście klauzula niedozwolona.
Co czwarty sklep daje sobie prawo do jednostronnej zmiany regulaminu bez informowania o tym konsumentów. To oczywiście klauzula abuzywna.

Bardzo wiele sklepów wymaga okazania faktury lub paragonu jako warunku składania reklamacji. Jest to jedna z najczęstszych klauzul niedozwolonych w polskich sklepach internetowych.

Innym bardzo częstym nadużyciem są stwierdzenia dotyczące uszkodzeń towaru powstałych w transporcie. Sklepy bardzo często w regulaminach wyłączają swoją odpowiedzialność za takie uszkodzenia – jest to oczywiście niezgodne z prawem i jest traktowane jako klauzula niedozwolona.

Warto być tego wszystkiego świadomym, szczególnie w sytuacji gdy pojawia się konflikt między nami a sklepem internetowym. Możemy zgłosić się do sądu i jeżeli konflikt opiera się na punkcie regulaminu który stanowi klauzulę abuzywną, to możemy wygrać proces i niedozwolona klauzula nas nie będzie obowiązywać, a sklep jeszcze zapłaci karę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz