sobota, 3 maja 2014

Sąd w końcu staje po stronie przedsiębiorców

Temat klauzul niedozwolonych od kilku lat jest jak to się mówi „wrzodem na dupie” dla tysięcy przedsiębiorców prowadzących swoje biznesy w internecie.

Nie wystarczyło bowiem jednorazowo prześwietlić swój regulamin sklepu internetowego, by być wolnym od zagrożenia pozwem. UOKIK bowiem stale, każdego miesiąca dopisuje kolejne punkty do swojego Rejestru Klauzul Niedozwolonych.

Czyli trzeba jeszcze trzymać rękę na pulsie i monitorować, czy coś się nie zmieniło w przepisach. A właściciel sklepu internetowego ma wystarczająco wiele innych zajęć, by jeszcze monitorować rejestr UOKIK i sprawdzać w nim najnowsze klauzule niedozwolone.

 Dlatego dobrą wiadomością jest, że obecnie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zaczyna stawać  badziej niż dotychczas po stronie przedsiębiorców. Mianowicie jeżeli sąd stwierdzi że zapis stosowany przez pozwanego i zapis już istniejący w rejestrze są tożsame – to pozew jest odrzucany. Tym samym dla pozwanego przedsiębiorcy sprawa sądowa jest zakończona.

Być może jest to jedna z pozytywnych rzeczy które ostatnio dzieją się w polskim systemie prawnym, która sprawi, że w rankingach „Państwo przyjazne dla biznesu” podniesiemy się gdzieś z samego dna i wejdziemy gdzieś choćby na środkowe pozycje. Czego nam wszystkim życzę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz